Video/ Foto/Relacje


Za Nami ferie zimowe 2017 r.

24 stycznia był dniem gier i zabaw, który spędziliśmy w świetlicy młodzieżowej w Kleszczelach. Wyzwaniem tego dnia była przede wszystkim nauka gry w bilarda.

Kolejnego dnia gościliśmy w Dobrowodzie i tu największą atrakcją był kulig i ognisko:-)

Za to w Policznej każdy uczestnik naszych zajęć mógł poczuć się, niczym chemik, obserwując jak tworzy się wir mleczny oraz wziąć udział w wielu innych zabawach.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Kleszczelach, gdzie obejrzeliśmy film, a potem próbowaliśmy swoich sił w roli grafika.

29 stycznia w świetlicy w Zaleszanach odbyło się performatywne czytanie w wykonaniu teatru Czrewo "Popiół i Pamięć. 1946" na temat wsi Zaleszany i innych upamiętniającego tamtejsze wydarzenie. W rolach głównych: Joanna Troc i Tomasz Taranta
Tenże spektakl, tego samego dnia został zagrany również w Kleszczelach.


1 lutego w Hładyszce otwarte zostały wystawy: "Świat lalki i bajki" - Kolekcja Pani Wandy Kropiwnickiej - czyli mieszanki dziecięcych fantazji, tęsknoty za dzieciństwem, poszukiwań piękna. Coś dla małych i dużych oraz prac plastycznych miłośników tworzenia. Spotkaniu towarzyszyło głośne czytanie bajek.
Ponownie zawitaliśmy w świetlicy w Dobrowodzie 2 lutego. Tym razem na balu przebierańców, gdzie ostatni raz w tym roku odwiedził nas Święty Mikołaj.
Dziś, 15 stycznia 2017 r., międzynarodowa grupa przeszła ulicami Kleszczel z kolędą, nad którą pracowaliśmy podczas Projektu “Świadomie aktywni – międzypokoleniowe zajęcia w obszarze kultury i sztuki”. Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka z Policznej

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach realizacji Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych.Ławka i ławeczka


 W dzisiejszych czasach wcale nie tak łatwo o prawdziwe zaangażowanie, o czas poświęcony na pracę na rzecz dobra wspólnego. Każda wieś w gminie posiada swego ducha, swoją specyfikę, klimat. W jednej miejscowości łatwiej się coś organizuje, w innej trudniej. Dobrowoda należy do tych pierwszych. Jest tu odpowiednia atmosfera, i co najważniejsze ludzie. Otwarci i  gotowi do współpracy, co dało się odczuć przy realizacji projektu „Ławka i ławeczka” w ramach Programu Działaj Lokalnie. Jedno z jego działań polegało na wykonaniu przez mieszkańców ławek. Efekty tej pracy były zaskakujące, powstało sześć bardzo różnych mebli, każdy inny i w swej odmienności uroczy. Ławki znalazły swoje miejsce przy świetlicy, gdzie będą służyły Dobrowodzianom i ich gościom. Ponadto grupa mieszkańców zaangażowała się w przygotowanie miejsca ogniskowego, które po raz pierwszy rozpalono w ubiegłą niedzielę, 11 września 2016 r. Tego dnia odbyła się również prezentacja pt. „Pejzaż kulturowy” autorstwa Mirosława Stepaniuka. Były wspólne śpiewy i biesiadowanie, Oby więcej, takich inicjatyw w naszej gminie.

Dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie IX Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Hajnówce.
Święto pieczonego ziemniaka

  W ubiegłą niedzielę, 18 września 2016 r., przy zalewie Repczyce odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Tradycyjnie były śpiewy, smaczne jedzenie, oczywiście z ziemniakiem w roli głównej i dużo dobrej zabawy. Pokaz filmów krótkometrażowych  „FPA!R”

Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji Białostockiego Ośrodka Kultury, która 28 sierpnia 2016 r. dotarła do parku miejskiego w Kleszczelach. Zaprezentowane filmy to swego rodzaju mieszanka rożnych sposobów rozumienia sztuki filmowej. Można tu było zobaczyć prace twórców nagradzanych na ogólnopolskich festiwalach, jak i debiutantów, zaczynających dopiero swoją przygodę z filmem. Z pewnością jest to kino odmienne od tego, do którego przyzwyczaja nas telewizja, tym ciekawiej jest móc od czasu do czasu uczestniczyć w tego rodzaju inicjatywach. Oby więcej tego typu akcji w Kleszczelach.
DNI KLESZCZEL 
XX Dni Kleszczel za nami. Było odrobinę sentymentalnie, a to za sprawą wystawy z okazji „50 lat działalności ośrodka kultury w Kleszczelach”. Trochę literacko, dzięki spotkaniu z Wiesławem Rozbickim, sportowo no i oczywiście muzycznie.
Obchody tegorocznych Dni Kleszczel rozpoczęły się piątkowym turniejem piłki nożnej na „Orliku” (startowało 11 drużyn ), by w sobotnie popołudnie dać upust zdrowej rywalizacji na 1o kilometrowej trasie „Królewskiego Biegu”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób z całej Polski, a nawet z Białorusi. Tego samego dnia odbyło się spotkanie z pisarzem Wiesławem Rozbickim, który opowiedział o swoich inspiracjach, przygodach i doświadczeniu bycia człowiekiem „za Buga”. A, wszystko to przyprószone duchem czasu funkcjonowania ośrodka kultury w Kleszczelach. W niedzielę na dużej scenie wystąpiły zespoły „Miksturki” z MOKSiR,  Artur Leszczyński z repertuarem piosenki rosyjskiej , akordeonista Dzmitry Korsak z Białorusi oraz gwiazda wieczoru „DON WASYL”. Niespodzianką wieczoru były odwiedziny zaprzyjaźnionej grupy z Wysokiego na Białorusi, która ugościła zebranych świątecznym korowajem białoruskim, a niektórym nawet dostało się po szklaneczce wina.


WERTEP W KLESZCZELACH

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" po raz kolejny rozgościł się w Kleszczelach, zabierając publiczność w podróż po sztuce teatralnej. 

NA BIAŁORUSKĄ NUTĘ

Muzyka białoruska w Kleszczelach wywołuje emocje. Jedni uważają, iż jest jej za dużo inni odczuwają niedosyt. Obraz parku miejskiego podczas FESTYNU BIAŁORUSKIEGO pozwala sądzić, iż istnieje jednak potrzeba organizacji tego typu wydarzeń.

 FRANCUZI W KLESZCZELACH

Żonglerzy, muzycy, szczudlarze i akrobaci — wszyscy mają stopy na ziemi, ale głowy w chmurach. Tkają sieć ruchomych, złożonych obrazów za pomocą nici pokazywanych na żywo eksperymentów oraz poetyckiej ekspresji. Przenoszą nas w zupełnie nowy świat umiejscowiony gdzieś pomiędzy niebem a ziemią, w którym na przemian splatają i rozplatają swoje ciała, szczudła, żonglowane piłki oraz maczugi, sny i humor…Realizacja spektaklu jest możliwa dzięki współpracy partnerskiej Stowarzyszenia Kulturalnego “Pocztówka” z Policznej z organizacją MJC 3 Maisons z Nancy (Francja).

 

PEREPILICA W TOPORKACH

Jakie malownicze były niegdyś pola w Toporkach. Po żniwach snopy ułożone w laszki, mydly dumnie suszyły się w słońcu. Na ostatnim polu, gdzie kończono żniwa stawiano blisko drogi PEREPILICĘ - kępkę niezżętego zboża wiązaną przy kłosach. Strojono ją jarzębiną i żywymi kwiatami, a ziemię dookoła pielono. W tym zbożowym domku, do którego prowadziła wysypana jarzębiną dróżka na kamyku zaścielonym białą szmatką kładziono kawałeczek chleba dla "zajączka". Ustawiona perepilica to znak, że gospodarz zakończył już żniwa. 
W czasach kiedy to kombajny wyjeżdżają do żniw, coraz częściej perepilica pozostaje już tylko wspomnieniem, obrazem dawnych czasów. Chcąc ocalić go od zapomnienia Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Radą sołecką wsi Toporki zorganizował obrzęd perepilicy. Mimo kiepskiej pogody mieszkańcy wyszli w pole, jak dawniej towarzyszył im śpiew i muzyka. Po żniwach zaproszono wszystkich na obiad przy dawnych pieśniach żniwnych.
PRZYWRACAMY TRADYCJE 

PIECZENIE BOCIANIEJ ŁAPY

Świetlica w Dobrowodzie

Świetlica w Zaleszanach


Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszej edycji festiwalu ŻUBRAGA, który odbył się w 2012 roku prezentującego różne rodzaje muzyki, od reggae, poprzez muzykę eksperymentalną, dubstep, elektro, hip-hop aż do rock'n'rolla i rocka. 

Swoje utwory zaprezentowały zespoły takie jak:
- KACKILLER (PL), http://www.kackiller.pl/
- RASTIENIJE MUDROSCI (BY), http://vk.com/club3882312

---------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz